Sort by

jeanie has logged 41 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Splash

Splash

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry