Sort by

Smokus has logged 103 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Villainess

The Villainess

2017
×
Edit this entry  
15
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Helpless

Helpless

2012
×
Edit this entry  
13
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
Edit this entry  
06
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Edit this entry  
30
Poetry

Poetry

2010
×
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
Edit this entry  
23
Prey

Prey

2022
×
Edit this entry  
20
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
Edit this entry  
19
Bjelko

Bjelko

2021
×
Edit this entry  
18
Pietà

Pietà

2012
×
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
12
The Mother

The Mother

2023
×
Edit this entry  
06
Voyagers

Voyagers

2021
×
Edit this entry  
06
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Edit this entry  
05
Fall

Fall

2022
×
Edit this entry  
04
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
Edit this entry  
28
Broken

Broken

2014
×
Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
27
Screamers

Screamers

1995
×
Edit this entry  
26
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ambulance

Ambulance

2022
×
Edit this entry  
19
Tomb of the River

Tomb of the River

2021
×
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
13
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Policeman's Lineage

The Policeman's Lineage

2022
×
Edit this entry  
08
The Unholy

The Unholy

2021
×
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
24
Rain Man

Rain Man

1988
×
Edit this entry  
23
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
Edit this entry  
22
No. 10

No. 10

2021
×
Edit this entry  
22
The Northerners

The Northerners

1992
×
Edit this entry  
17
Waiter

Waiter

2006
×
Edit this entry  
17
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
Edit this entry  
03
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
Edit this entry  
02
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry