2019

sam sam’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 270 Films watched
  • 22.5 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

If Beale Street Could Talk

Jan 1

Most Watched

Parasite

3 times

Uncut Gems

twice

Knives Out

twice

Good Time

twice

Marriage Story

twice

Last Film

Colewell

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
178 films
Comedy
92 films
Thriller
57 films
Crime
37 films
Romance
34 films
Mystery
31 films
Adventure
30 films
Horror
29 films
Fantasy
27 films
Action
26 films
USA
213 films
UK
36 films
France
24 films
Germany
15 films
Canada
11 films
China
10 films
South Korea
8 films
Sweden
8 films
Spain
7 films
Italy
7 films
English
238 films
French
37 films
Spanish
30 films
German
26 films
Italian
22 films
Russian
11 films
Japanese
10 films
Korean
9 films
Chinese
8 films
Latin
8 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

sam’s most liked review

Uncut Gems

★★★★½

NO SWIMMING POOLS WERE RESURFACED IN THE MAKING OF THIS FILM

NO GEMS WERE CUT IN THE MAKING OF THIS FILM

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Colewell
Average weighted rating:

3.3

Films sam watched in 2019

  • Colewell
  • Diane
  • The Beach Bum
  • Blow the Man Down
  • Sword of Trust
  • Clemency
  • Uncut Gems
  • Knives Out
  • Little Women
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Vast of Night
  • Home Alone
  • Lady Bird
  • Cats
  • The Climb
  • The Two Popes
  • Good Time
  • Watchmen
  • Late Night
  • Long Shot
  • Diamantino
  • Wild Rose
  • 6 Underground
  • Marriage Story
  • Richard Jewell
  • Low Tide
  • I Lost My Body
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • 1917
  • 1917
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Weathering with You
  • Office Space
  • Jupiter Ascending
  • Ford v Ferrari
  • Klaus
  • An American in Paris
  • Atlantics
  • Frozen II
  • Do the Right Thing
  • Knives Out
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Uncut Gems
  • Beanpole
  • And Then We Danced
  • Bacurau
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Good Liar
  • Marathon Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Irishman
  • Memento
  • Meet Me in St. Louis
  • Burning Cane
  • Wonder Boys
  • Harriet
  • Marriage Story
  • Synonyms
  • While We're Young
  • The Matrix
  • Waves
  • Dead Poets Society
  • Just Mercy
  • The Red Shoes
  • The King
  • Get Out
  • Psycho
  • The Shining
  • It Follows
  • Carnival of Souls
  • The Stepford Wives
  • Honey Boy
  • Halloweentown
  • A Hidden Life
  • Wendy and Lucy
  • Tootsie
  • The Irishman
  • The Lighthouse
  • Old Joy
  • The Laundromat
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • Nosferatu
  • Climax
  • Strictly Ballroom
  • Jojo Rabbit
  • Mulholland Drive
  • Motherless Brooklyn
  • Pain and Glory
  • Les Misérables
  • Dolemite Is My Name
  • Parasite
  • The Monster Squad
  • Little Monsters
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Dolemite
  • Fight Club
  • Gloria Bell
  • The Report
  • Judy
  • Snowpiercer
  • Purple Noon
  • Zodiac
  • Joker
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Black Stallion
  • Dazed and Confused
  • Krisha
  • What We Do in the Shadows
  • Rushmore
  • Memories of Murder
  • Rosemary's Baby
  • The Squid and the Whale
  • End of the Century
  • Transparent: Musicale Finale
  • Suspiria
  • Ordinary People
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Apollo 11
  • Little Miss Sunshine
  • Beau Travail
  • Ad Astra
  • Downton Abbey
  • Dog Day Afternoon
  • Daddy Longlegs
  • Die Hard
  • Hustlers
  • The Host
  • Monos
  • Everybody Wants Some!!
  • L.A. Confidential
  • The Goldfinch
  • Punch-Drunk Love
  • The Pleasure of Being Robbed
  • Good Boys
  • It Comes at Night
  • 2 Days in Paris
  • It Chapter Two
  • Taxi Driver
  • Consequences
  • Maria Full of Grace
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • The Dead Don't Die
  • Strangers on a Train
  • Rocketman
  • My Own Private Idaho
  • Chinatown
  • In Fabric
  • Talk to Her
  • Hail Satan?
  • Ready or Not
  • Ash Is Purest White
  • American Factory
  • The Peanut Butter Falcon
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • This Is Not Berlin
  • American Psycho
  • Reservoir Dogs
  • Kramer vs. Kramer
  • Aquarela
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Under the Silver Lake
  • Transit
  • There Will Be Blood
  • After the Wedding
  • Thelma & Louise
  • Then Came You
  • The Witch
  • Parasite
  • Sunset Boulevard
  • Cléo from 5 to 7
  • One Child Nation
  • Honeyland
  • Assassination Nation
  • My Beautiful Laundrette
  • All About My Mother
  • The Handmaiden
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Her Smell
  • Luce
  • Good Time
  • 8½
  • Scenes from a Marriage
  • Carrie
  • Superbad
  • Long Day's Journey Into Night
  • Share
  • The Souvenir
  • The Great Hack
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • Leaving Neverland
  • (500) Days of Summer
  • Persona
  • Notting Hill
  • Inglourious Basterds
  • The Lion King
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco

See all 270

World map

Highly rated films sam is yet to see

  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Rocks
  • Super Deluxe
  • So Long, My Son
  • I'm No Longer Here
  • System Crasher

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more