2020

sam sam’s year in review

Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Time

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 360 Films watched
  • 30 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

The Art of Self-Defense

Jan 2

Most Watched

Paddington 2

twice

Nomadland

twice

Lovers Rock

twice

World of Tomorrow

twice

First Cow

twice

Last Film

The Midnight Sky

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
237 films
Comedy
95 films
Romance
59 films
Thriller
44 films
Documentary
34 films
Crime
31 films
Fantasy
29 films
Horror
26 films
Action
26 films
Animation
23 films
USA
241 films
UK
54 films
France
49 films
Germany
15 films
Canada
14 films
Japan
9 films
Sweden
8 films
Australia
7 films
Mexico
7 films
Netherlands
6 films
English
299 films
French
54 films
Spanish
22 films
Italian
16 films
German
16 films
Japanese
12 films
Chinese
11 films
Russian
11 films
Arabic
10 films
Latin
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 170 Added 911

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

sam’s most liked review

Shiva Baby

Rachel Sennott could do Uncut Gems but Adam Sandler couldn't do Shiva Baby

More reviews

sam’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dolly Parton's Christmas on the Square
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Tangled Roots

Films sam watched in 2020

  • The Midnight Sky
  • Paddington 2
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • It's a Wonderful Life
  • Education
  • Wonder Woman
  • Toy Story 2
  • The Year Without a Santa Claus
  • How the Grinch Stole Christmas
  • High Fidelity
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Herself
  • Nomadland
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Christmas Setup
  • Never Gonna Snow Again
  • Gunda
  • The Prom
  • The Straight Story
  • Alex Wheatle
  • Sylvie's Love
  • Let Them All Talk
  • I'm Your Woman
  • Red, White and Blue
  • Another Round
  • Lovers Rock
  • Mank
  • Mangrove
  • Magic Mike XXL
  • Black Bear
  • Citizen Kane
  • The Social Network
  • Malcolm X
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Happiest Season
  • Brokeback Mountain
  • Chicago
  • Working Girl
  • Mysterious Skin
  • The Nest
  • Girlhood
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Casablanca
  • The Watermelon Woman
  • Amour
  • Election
  • On the Rocks
  • The Beguiled
  • What the Constitution Means to Me
  • Somewhere
  • Marie Antoinette
  • The House of the Devil
  • The Others
  • Night of the Kings
  • The Hours
  • Halloween
  • The Virgin Suicides
  • Summer of 85
  • David Byrne's American Utopia
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Rival
  • Eyimofe (This Is My Desire)
  • Farewell Amor
  • Wildland
  • My Donkey, My Lover & I
  • Lonely Rock
  • The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • My Little Sister
  • The Father
  • Apples
  • The Big Scary “S” Word
  • Wander Darkly
  • She Paradise
  • Jumbo
  • Hopper/Welles
  • Out of the Blue
  • Wolfwalkers
  • Luxor
  • The Boy Behind the Door
  • No Ordinary Man
  • Under the Open Sky
  • Uncle Frank
  • One Night in Miami...
  • 76 Days
  • Sound of Metal
  • Shadow in the Cloud
  • Belushi
  • Tragic Jungle
  • Sisters with Transistors
  • Nine Days
  • All Hands on Deck
  • In Sudden Darkness
  • T
  • David
  • Dustin
  • New Order
  • There Is No Evil
  • Concrete Cowboy
  • Should the Wind Drop
  • Tangled Roots
  • Shithouse
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Time
  • Minari
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Thing
  • French Exit
  • Dracula
  • Hubie Halloween
  • Possessor
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Wolf of Snow Hollow
  • House
  • The Exorcist
  • Saint Maud
  • Lovers Rock
  • The Third Day: Autumn
  • The Boys in the Band
  • I Carry You with Me
  • Dick Johnson Is Dead
  • Kajillionaire
  • Cadia: The World Within
  • Nomadland
  • Still Alice
  • Days
  • The Human Voice
  • Monsoon
  • Malmkrog
  • Bait
  • Tenet
  • The Devil All the Time
  • Unpregnant
  • The Night of the Hunter
  • The Surrogate
  • Wild Strawberries
  • Get Duked!
  • Mulan
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Fits
  • My Life as a Zucchini
  • Matthias & Maxime
  • A Brighter Summer Day
  • The Personal History of David Copperfield
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Shiva Baby
  • Tahara
  • Dramarama
  • Cicada
  • Cowboys
  • Tesla
  • Chemical Hearts
  • Boys State
  • Project Power
  • Speed Racer
  • Akira
  • Host
  • The Rental
  • The Cabin in the Woods
  • Leviathan
  • The Babadook
  • Le Samouraï
  • Ida
  • She Dies Tomorrow
  • Stalker
  • An American Pickle
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Greenberg
  • The Rider
  • Moneyball
  • Yes, God, Yes
  • Black Is King
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Gone Girl
  • Lemonade
  • Dating Amber
  • Howl's Moving Castle
  • Hamilton
  • Drive
  • Hail, Caesar!
  • A Bigger Splash
  • Smiles of a Summer Night
  • Children of Men
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Company
  • Se7en
  • Erin Brockovich
  • Queen & Slim
  • Straight Up
  • The Old Guard
  • John Wick
  • First Cow
  • Relic
  • Palm Springs
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

See all 360

World map

Highly rated films sam is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • My First Summer
  • Red Post on Escher Street
  • Summerland
  • Identifying Features
  • An Evening with Tim Heidecker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more