2021

sam sam’s year to date

Highest rated films

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Mass

    ★★★★½

  • Romeo & Juliet

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 129 Films watched
  • 25.8 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

Promising Young Woman

Jan 1

Most Watched

Promising Young Woman

twice

Barb and Star Go to Vista Del Mar

twice

Last Film

Tenet

May 8

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Comedy
29 films
Romance
18 films
Thriller
17 films
Documentary
14 films
Action
13 films
Crime
13 films
Fantasy
11 films
Animation
10 films
Adventure
9 films
USA
94 films
UK
18 films
France
13 films
Germany
11 films
China
9 films
Italy
8 films
Canada
5 films
India
3 films
Hong Kong
3 films
Japan
3 films
English
107 films
French
12 films
Italian
10 films
Spanish
6 films
Chinese
6 films
German
6 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 74 Added 303

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

sam’s most liked review

sam’s most liked list

2021 Spirit Awards Nominees

A complete list of films nominated at the 2021 Film Independent Spirit Awards. A full list of categories and nominees can be found here.

More lists

Highs and lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tom & Jerry
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Heights
Average weighted rating:

3.6

Films sam watched in 2021

  • Tenet
  • John Wick: Chapter 2
  • Autumn Sonata
  • Nights of Cabiria
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Romeo & Juliet
  • Limbo
  • Everything in This Dream
  • Back Beyond
  • Private Life
  • The Master
  • Mank
  • Halpate
  • We Broke Up
  • Together Together
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Pinocchio
  • The Life Ahead
  • Over the Moon
  • Hillbilly Elegy
  • Better Days
  • Love and Monsters
  • The Man Who Sold His Skin
  • Greyhound
  • Jackie
  • The Letter Room
  • White Eye
  • Two Distant Strangers
  • Feeling Through
  • The Present
  • Bicycle Thieves
  • Yes-People
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Genius Loci
  • Godzilla vs. Kong
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Kong: Skull Island
  • Bad Trip
  • Suspiria
  • Inherent Vice
  • The One and Only Ivan
  • Whiplash
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • My Octopus Teacher
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Heights
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Mole Agent
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha
  • Quo Vadis, Aida?
  • Do Not Split
  • Colette
  • A Concerto Is a Conversation
  • Certain Women
  • Paths of Glory
  • When I Get Home
  • Safety Last!
  • Cherry
  • Minari
  • M
  • Last Vegas
  • Raya and the Last Dragon
  • The Passion of Joan of Arc
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Coming to America
  • In the Mood for Love
  • Doctor Sleep
  • Tom & Jerry
  • Days of Heaven
  • It's a Sin
  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry
  • My Zoe
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Saint Maud
  • The Bucket List
  • I Care a Lot
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Judas and the Black Messiah
  • Anima
  • The Little Things
  • Raging Bull
  • Little Fish
  • The World to Come
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Fire in the Mountains
  • Lethal Weapon
  • Eraserhead
  • Mass
  • Land
  • All Light, Everywhere
  • How It Ends
  • John and the Hole
  • Passing
  • Prime Time
  • On the Count of Three
  • Nian
  • One for the Road
  • In the Same Breath
  • Rafiki
  • Locked Down
  • News of the World
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Malcolm & Marie
  • Supernova
  • Falling
  • Pierrot le Fou
  • The Mauritanian
  • Topside
  • Our Friend
  • Nine Days
  • Collective
  • Run
  • The White Tiger
  • The Truffle Hunters
  • High and Low
  • The Killing of Two Lovers
  • Pieces of a Woman
  • Ratatouille: The TikTok Musical
  • Ammonite
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Stranger Than Paradise
  • Burrow
  • Martin Eden
  • Promising Young Woman

World map

Highly rated films sam is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more