Sort by

SMP has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Underwater

Underwater

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gunhed

Gunhed

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Starship Troopers: Traitor of Mars

Starship Troopers: Traitor of Mars

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Starship Troopers: Invasion

Starship Troopers: Invasion

2012
×
½
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starship Troopers 3: Marauder

Starship Troopers 3: Marauder

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Starship Troopers 2: Hero of the Federation

Starship Troopers 2: Hero of the Federation

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
Edit this entry  
14
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry