Sort by

Matt has logged 346 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby

Baby

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love in the Time of Corona

Love in the Time of Corona

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Concessions

Concessions

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Explorers

Explorers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Clerk

Clerk

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry