Sort by

Matt has logged 36 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder

An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anger Management

Anger Management

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Burn Out

Burn Out

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
An Evening with Kevin Smith

An Evening with Kevin Smith

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry