Robert has logged 69 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Mowgli

The Adventures of Mowgli

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrooms

Shrooms

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gargoyle: Wings of Darkness

Gargoyle: Wings of Darkness

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rats

The Rats

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bigfoot: The Lost Coast Tapes

Bigfoot: The Lost Coast Tapes

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Horror Movie

The Last Horror Movie

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Q

Q

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Manhunt

Manhunt

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ninja Mission

The Ninja Mission

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry