• Spirited Away

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★½

  • X-Men

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★★

  • Matilda

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Mask

    ★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★