Sort by

Malte has logged 404 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All About Me

All About Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★
Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
Rings

Rings

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★½
Edit this entry  
05
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
T-34

T-34

2018
×
★★
Edit this entry  
04
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★
Edit this entry  
01
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★½
Edit this entry  
30
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skin

Skin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry