• The Mitchells vs. The Machines

  • The Devil All the Time

  • The Platform

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Ma

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Perfect Date

    ★★

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Kissing Booth

    ½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Okja

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

  • Get Out

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Shrek Forever After

  • Avatar

    ★★½

  • The Fourth Kind

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Zombieland

    ★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • I Am Legend

    ★★½

  • Juno

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Ratatouille

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Sin City

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Big Fish

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Finding Nemo

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Shrek

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½