sobfish has written 13 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    i watch parasite too much for my own good  LOL
    i thought id be ready to  do a serious commentary on it  in my review but lemme get a 4th watch under my belt later on before im prepared

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    this honestly may be one of the movies of all time. soundtrack and animation are mindblowing to say the freaking least. the sound mixing and editing was phenomenal, this is such a groundbreaking movie and i hope it sets new standards for animations to come. btw i had to pause to sketch for my illustration course  and every shot i paused at was so thoughtful and compositionally sound.... literally beautiful

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    man wtf! wtf!

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    10/10 on rewatch, still cried

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    not saying anything about anything other than this is my new favorite movie. when i see it a second time ill write a real review

  • Close Encounters of the Third Kind

    Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

    the movie is excellent. its totally masterful with thematics between the color theory and pacing of the movie. its so easy to see why it influenced so many other movies of similar concepts.
    one thing i particularly liked about this movie was the lighting. ive always enjoyed older films depiction of moonlight and night time in general (blotty stars, white light from one direction, stark silhouetting, etc), but this time it felt particularly appropriate for how unrealistic the night lighting…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    this hit me heavy . unforgettable.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

    no complaints. awesome storyline. swords. action. cliffhangers. artistic. funny

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    absolutely terrifying & disturbing. any element i didnt like about it was solely because i was freaking tf out. really well done movie

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    no matter how many times i see this movie i never ever get tired of it. the characters are well written & created with purpose, the set designs and character designs are appealing and done with care, and in the midst of a dramatized     storyline theres still playful and random elements that maintain the typical dreamy feel  of a wes anderson film. love it

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    absolutely terrifying  & well done. kept me on my toes the whole time . they really nailed down the fear factor w/ the deafening silence  the entire time. normally movies can fill in a missing aspect of the film  by piggybacking off of the score but this movie proved that wrong imo

  • Superbad

    Superbad

    ★★★★★

    right amount of unbelievable and inappropriate thats balanced w/ humor. loved it