sobi has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
Read the review Edit this entry  
07
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Young Pope

The Young Pope

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
03
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★
Read the review Edit this entry