Sort by

Andy has logged 288 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside the Manson Cult: The Lost Tapes

Inside the Manson Cult: The Lost Tapes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Millions

Millions

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Walker

Walker

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
All of Me

All of Me

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cook-Off!

Cook-Off!

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jonathan

Jonathan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Elephant

White Elephant

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lonely Guy

The Lonely Guy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looker

Looker

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Shadow

The Long Shadow

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodbye, Columbus

Goodbye, Columbus

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brubaker

Brubaker

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry