• Don't Look Up

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Pôr do Sol

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Bem Bom

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • Moxie

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Death to 2020

    ★★½

  • A California Christmas

    ★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Tall Girl

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Variações: Guardian Angel

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Game of Thrones: The Last Watch

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Divorce Party

    ½

  • System Crasher

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½