Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
That Sinking Feeling

That Sinking Feeling

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Inca Light

Inca Light

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Miracle of Tekir

The Miracle of Tekir

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry