Sort by

Sofia has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
That Sinking Feeling

That Sinking Feeling

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Inca Light

Inca Light

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Miracle of Tekir

The Miracle of Tekir

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Conversation Piece

Conversation Piece

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom

Phantom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Commune

The Commune

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry