Soheil has logged 504 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jonathan Rosenbaum, Present

Jonathan Rosenbaum, Present

2013
×
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
26
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
A New Life

A New Life

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★½
Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★
Edit this entry  
20
Fantasia

Fantasia

1940
×
Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Madame Tutli-Putli

Madame Tutli-Putli

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
16
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Audition

The Audition

2015
×
★★
Edit this entry  
07
My Brother Khosrow

My Brother Khosrow

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
In-Between

In-Between

2012
×
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
New York Portrait, Chapter III

New York Portrait, Chapter III

1990
×
Edit this entry  
29
New York Portrait, Chapter II

New York Portrait, Chapter II

1981
×
Edit this entry  
29
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
Edit this entry  
28
The Island

The Island

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Report

The Report

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Yasmina

Yasmina

2019
×
Edit this entry  
13
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Tasmanian Tiger

The Tasmanian Tiger

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Catching Fire

Catching Fire

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Planet Sigma

Planet Sigma

2015
×
★★
Edit this entry  
13
9 Steps

9 Steps

2018
×
Edit this entry  
13
Fundaments

Fundaments

2018
×
Edit this entry  
08
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
05
A Lake

A Lake

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Edit this entry