Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Edit this entry  
25
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Edit this entry  
05
The Protector

The Protector

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Brothers Rico

The Brothers Rico

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
Edit this entry  
03
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
29
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Edit this entry  
21
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
The Savage Innocents

The Savage Innocents

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
New York, N.Y.

New York, N.Y.

1986
×
Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★½
Edit this entry  
03
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Edit this entry  
07
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Take Out

Take Out

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Twister

Twister

1996
×
★★
Edit this entry  
25
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
The Night

The Night

2021
×
Edit this entry  
20
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★
Edit this entry