Víctor has logged 76 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Dragons

Twin Dragons

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Edit this entry  
30
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ópera dos Cachorros

Ópera dos Cachorros

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Elza Soares: A Mulher do Fim do Mundo

Elza Soares: A Mulher do Fim do Mundo

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Night

Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Days in Sintra

Days in Sintra

2008
×
★½
Edit this entry  
30
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mortal Nightmare

Mortal Nightmare

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Faster

Faster

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
6x9

6x9

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Uluru

Uluru

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Amérika: Bahia de las Flechas

Amérika: Bahia de las Flechas

2016
×
½
Edit this entry  
18
There Is Land!

There Is Land!

2016
×
Edit this entry  
18
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scaffold

Scaffold

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Cutaway

Cutaway

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cavalcade

Cavalcade

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Picture Perfect Pyramid

Picture Perfect Pyramid

2013
×
★½
Edit this entry  
15
930

930

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Ville Marie

Ville Marie

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
4:39

4:39

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
nothing hurts, and you won’t be

nothing hurts, and you won’t be

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
beta sessions (holophrasis.exe)

beta sessions (holophrasis.exe)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★
Edit this entry  
13
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Jazz '34

Jazz '34

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spark of Being

Spark of Being

2010
×
★½
Edit this entry  
12
The Institute

The Institute

2017
×
½
Edit this entry  
12
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Verteidigung der Zeit

Verteidigung der Zeit

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Itinéraire de Jean Bricard

Itinéraire de Jean Bricard

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Carla

Carla

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crystal

Crystal

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Idea di un'isola

Idea di un'isola

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry