Sort by

soph <3 has logged 58 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Job

Inside Job

2010
×
Read prior review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
01
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
Edit this entry