Solly Bowden has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After Love

After Love

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★
Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Doctor Who: Heaven Sent

Doctor Who: Heaven Sent

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Unhinged

Unhinged

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Search of a Midnight Kiss

In Search of a Midnight Kiss

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★
Read the review Edit this entry