Solly Bowden has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cucumber

Cucumber

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Torchwood: Children of Earth

Torchwood: Children of Earth

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
50/50

50/50

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
7500

7500

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hope Gap

Hope Gap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spree

Spree

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry