Sort by

Dante has logged 74 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry