• Unbroken

    Unbroken

    ★★½

    Unbroken lives up to its title through its central protagonist Louie Zamperini holding onto faith, remaining unbroken and unshakeable in his religious faith during torturous times as he is held hostage at a Japanese prisoner-of-war camp.

    In some ways the film plays out like a Vanity Fair or Elle photo shoot about the war, with beautiful cinematography by Roger Deakins featuring hot male models depicting the brutality of war that leaves a sense of detachment in the viewer. The longer…

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★½

    Turning Red plays more like a quirky coming-of-age live action movie in the vein of Lady Bird or Eighth Grade, rather than Pixar’s typical family fare. And I think I loved that?! 

    Sure, the formula is familiar, but I love the execution. This film just put a huge smile on my face right from the beginning that never went away. The animation style is gorgeous with spurts of anime influence… and the themes may be considered “edgy” but deserve to be…

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★½

    Benedetta offers your classic fix of boobs, passion and lesbian nuns. 😂😝

    Sure, it’s trashy fun and sometimes shocking (waaay more playfully camp in tone than I was expecting it to be, which could be a turn on or turn off). But it’s far from being a film made purely for controversy, which some critics would have you to believe. There are some touching, interesting conversations about religion and faith in this film that other films would tend to shy…

  • The Bubble

    The Bubble

    My God, this was such a waste of time. They couldn’t make a pandemic movie at least remotely funny. And also… the pandemic wasn’t a joking matter.

  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre

    Please… no more. The fact that the studio approved this movie and thought it would win audiences over with excess gory kills and no character development is some bullshit.

  • X

    X

    ★★★★

    X hits the spot! This is my kind of perfect porn movie 🍿😂

  • 300

    300

    ★★★

    Stylized violence with not much else going on? Maybe I missed something.

    Let’s just say I didn’t keep watching for the story or performances…

  • Disobedience

    Disobedience

    ★★★

    The sex scenes definitely made me horny. Wow 🥵

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

    Jim Cummings is a STAR 🌟 His films have the perfect blend of dark comedy and horror and still manages to hit the emotional beats of the film super well. This isn’t a scary film with lots of jump scares but that’s not what it’s going for. It’s more meaningful, funny and heartfelt. I hate that I almost cried watching a werewolf movie. 🐺

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    Let’s talk about THAT ending! 👏🏾

  • Uncharted

    Uncharted

    ★½

    Take a shot every time a scene in this movie reminds you of Indiana Jones or National Treasure

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★

    The Rock: “You know what I think is funny, Booth?”

    Ryan Reynolds: “Vin Diesel’s audition tape for Cats? It exists.”

    I would like to see that. And I would like to not watch this movie again.