Sort by

Maeve Constance Dakota Roberta has logged 528 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
The Predator

The Predator

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kin

Kin

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
12
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Victorian Lady in Her Boudoir

A Victorian Lady in Her Boudoir

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry