Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Maeve Constance Dakota Roberta Shade

Maeve Constance Dakota Roberta Shade

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Maeve Constance Dakota Roberta
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Maeve Constance Dakota Roberta’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The History of the Seattle Mariners

    The History of the Seattle Mariners 2020

    ★★★★★ Watched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 30 Jun 2022

    “The Seattle Mariners aren’t competitors… they’re protagonists.”

    Baseball is the dumbest sport, and it is also the best. What better way to explore this than through the lens of its most frustrating and fun team?

    I cried.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker 2019

    ½ Watched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 28 Jun 2022

    *Kidz Bop commercial voice* IT'S STAR WARS EPISODE IX! A MOVIE MADE BY COWARDS, FOR COWARDS!

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back 1980

    ★★★★½ Rewatched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 06 Jun 2022

    I just watched the same movie twice in a 24 hour period what’s wrong with me

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★½ Watched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 04 Jun 2022

    Wow, literally none of these have been good!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★½ Rewatched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 30 May 2022

    Note to self, maybe never rewatch these again

    (friend wanted to see it and I tagged along - turns out the boring parts are a lot worse when you're not constantly wondering when the Raimi flourishes will show up)

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 09 May 2022

    I've kinda been Marvel blackpilled as of late but you know what, sure - it's about two hours even and it has some personality, I'll take it

    Sam Raimi make another horror movie please

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road 2015

    ★★★★★ Rewatched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 08 Apr 2022

    Movies just don't get better than this

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★★★★½ Rewatched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 24 Mar 2022

    malignant (i'm high this movie fuckin HITS RIGHT sober but it also HITS RIGHT on weed I recommend)

  • Desperately Seeking Susan

    Desperately Seeking Susan 1985

    ★★★½ Watched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 28 Jan 2022

    I don't think I've ever been attracted to anyone in the movies as much as I'm attracted to Madonna in this

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections 2021

    ★★★★★ Rewatched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 20 Jan 2022

    "I like the 'paint the sky with rainbows' idea."

    No take has baffled me as much this year as the take that this movie is cynical. This movie, made from grief, about the power of love and how it never stops, no matter what obstacles you put in its way, is as far from cynical as it gets.

    Also what hair dye does Bugs use in-Matrix, I want it.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections 2021

    ★★★★½ Watched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 22 Dec 2021

    Gonna watch this 12 more times and then cry a lot

  • Constantine

    Constantine 2005

    ★★★★ Rewatched by Maeve Constance Dakota Roberta Shade 12 Dec 2021

    Keanu and Gavin Rossdale's characters in this totally fucked

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 48

Review Tags

17
  • blu-ray
  • theaters
  • hbo max
  • netflix
  • dvd
  • youtube
  • vod
  • amazon prime
  • itunes
  • disney+
  • bfi
  • digital
  • director's cut
  • hard drive
  • harddrive
  • i am very sorry
  • tv
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.