Sort by

mannibal adams has logged 46 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Aquaslash

Aquaslash

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★½
Edit this entry  
04
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Edit this entry