leo has logged 178 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
GêVê

GêVê

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry