Sort by

Steve has logged 73 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Carter

John Carter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rock

The Rock

1996
×
★★
Read the review Edit this entry