Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Everything Is Beautiful: Fashion

Everything Is Beautiful: Fashion

2005
×
Edit this entry  
24
Everything Is Beautiful: Lines, Signs, Design

Everything Is Beautiful: Lines, Signs, Design

2005
×
Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Edit this entry  
20
Clear Skies, Light Breeze

Clear Skies, Light Breeze

2014
×
Edit this entry  
18
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Alexander

Alexander

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Foe

Foe

2023
×
★★
Edit this entry  
11
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Playground

Playground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
65

65

2023
×
★★
Edit this entry  
04
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★½
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★
Edit this entry  
28
Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman and the Lost Kingdom

2023
×
Edit this entry  
28
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
School for Postmen

School for Postmen

1947
×
Edit this entry  
26
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Focus

Focus

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Self Reliance

Self Reliance

2023
×
★★½
Edit this entry  
20
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
19
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★
Edit this entry  
15
Honky Tonk

Honky Tonk

1941
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
Edit this entry  
14
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★½
Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry