Sort by

Sonny_Jim has logged 37 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
10

10

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
Raggedy Man

Raggedy Man

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★½
Edit this entry  
27
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Woodshock

Woodshock

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Live from Shiva's Dance Floor

Live from Shiva's Dance Floor

2003
×
★★
Edit this entry  
23
Another Day at the Office

Another Day at the Office

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★½
Edit this entry  
19
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
And So It Goes

And So It Goes

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Compromising Positions

Compromising Positions

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mean Johnny Barrows

Mean Johnny Barrows

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Agnes of God

Agnes of God

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadly Games

Deadly Games

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
Spartan

Spartan

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Return of the Man from U.N.C.L.E.: The Fifteen Years Later Affair

The Return of the Man from U.N.C.L.E.: The Fifteen Years Later Affair

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Elvis

Elvis

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry