Vivian has logged 55 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jobs

Jobs

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel

Angel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★
Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sharknado 4: The 4th Awakens

Sharknado 4: The 4th Awakens

2016
×
★★
Edit this entry