Vivian has logged 57 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Things I Notice, Things You See

Things I Notice, Things You See

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Means War

This Means War

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rio

Rio

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Turbo

Turbo

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Smurfs

The Smurfs

2011
×
★½
Edit this entry  
23
Angel

Angel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goldfish

Goldfish

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guns Germs & Steel

Guns Germs & Steel

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Women He's Undressed

Women He's Undressed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry