Sort by

Vivian has logged 850 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Person to Person

Person to Person

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Stone Appears

A Stone Appears

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Ebenezer

Ebenezer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Behind Blue Skies

Behind Blue Skies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spending the Night

Spending the Night

2007
×
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hampstead

Hampstead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Voyeur

Voyeur

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lord Jim

Lord Jim

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry