Sort by

Vivian has logged 63 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★½
Edit this entry  
22
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tanna

Tanna

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Footloose

Footloose

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nine

Nine

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry