Sort by

Vivian has logged 69 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Storks

Storks

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of Silicon Valley

Pirates of Silicon Valley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Circle

The Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry