Vivian has logged 83 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Story of a Girl

Story of a Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Winning Season

The Winning Season

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Transylvania: Puppy!

Hotel Transylvania: Puppy!

2017
×
Edit this entry  
28
Amy Schumer: The Leather Special

Amy Schumer: The Leather Special

2017
×
★★
Edit this entry  
28
T.J. Miller: Meticulously Ridiculous

T.J. Miller: Meticulously Ridiculous

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Story of Petroleum

The Story of Petroleum

1923
×
Read the review Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lightningface

Lightningface

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
David Blaine Street Magic Part 2

David Blaine Street Magic Part 2

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vamps

Vamps

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hi-Lo Country

The Hi-Lo Country

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
What's New Pussycat?

What's New Pussycat?

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Descendants

Descendants

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry