Vivian has logged 52 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
RED Heliums and Heartbreak

RED Heliums and Heartbreak

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Houdini

Houdini

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Louis C.K.: 2017

Louis C.K.: 2017

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Riddles of the Sphinx

Riddles of the Sphinx

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry