Sort by

Vivian has logged 48 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
Edit this entry  
24
Denis Leary: No Cure for Cancer

Denis Leary: No Cure for Cancer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Again

Home Again

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cold Lands

The Cold Lands

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Solace

Solace

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry