Sort by

Vivian has logged 64 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Bala

Miss Bala

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Let the Others Deal With Love

Let the Others Deal With Love

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anthropocene: The Human Epoch

Anthropocene: The Human Epoch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice

Alice

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sound of Silence

The Sound of Silence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Olympic Dreams

Olympic Dreams

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poms

Poms

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Chocolate War

The Chocolate War

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry