Sort by

Vivian has logged 40 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Sister Eileen

My Sister Eileen

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cargo

Cargo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Quiz

Quiz

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
19
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
National Theatre Live: The Madness of George III

National Theatre Live: The Madness of George III

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dead

The Dead

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bloom

Bloom

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Indecent

Indecent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Theatre Live: This House

National Theatre Live: This House

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry