Sort by

Vivian has logged 42 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jekyll & Hyde

Jekyll & Hyde

1990
×
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Dandy in Aspic

A Dandy in Aspic

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
Read the review Edit this entry  
19
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Kings

Three Kings

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
King of Thieves

King of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Read the review Edit this entry  
03
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pulp

Pulp

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Crimson Field

The Crimson Field

2014
×
Read the review Edit this entry