Vivian has logged 29 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Most Beautiful Boy in the World

The Most Beautiful Boy in the World

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Build a Better Boy

How to Build a Better Boy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pixel Perfect

Pixel Perfect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Generation

My Generation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★½
Edit this entry  
13
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry