Sort by

anna has logged 505 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trust

Trust

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Project X

Project X

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
his love.

his love.

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Real Inglorious Bastards

The Real Inglorious Bastards

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Clue

The Clue

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kitty

Kitty

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry