Sort by

anna has logged 64 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Martin

Martin

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pitch

Pitch

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Comedy Central Roast of Rob Lowe

Comedy Central Roast of Rob Lowe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Primer

Primer

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry