• Cooties

    Cooties

    ★★★½

    The first 30 min or so are pretty great and I would watch them again. The other hour not so much
    All that being said the cast is pretty great. Leigh Wannell is a shining star in this dark comedy

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    it’s like falling in love for the first time every time

  • Annabelle

    Annabelle

    Spooky stuff. Man that music would not stop playing fucking creepy right?? And that popcorn cooking itself?

    Rewatch? Hell no

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    I just got the Neca ultimate Macready action figure and that deserved a rewatch

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

    They must have saved so much money on lighting 

    The Conuring: The Devil Made Me Rewatch It? Maybe

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★½

    The movie where everyone tells Leonardo DiCaprio to eat something but he never eats a single thing

    The Rewatched? Yah yah fucking cunt

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    ★★★½

    Deckard Shaw was a huge improvement to the franchise and this is his shining moment. Next up Hobbs and Shawshank actually pretty damn excited for 9


    The Fate of the Rewatch? Ye

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    My dad asked to watch The Thing tonight. I mean how often does that happen? Yeah, we’re gonna watch the thing. Thats like asking if I want to breathe the freshest air or some shit. You gotta do it. Like if Shawshank redemption is on tv or maybe the sandlot and you haven’t seen it in a while. But also terrifying every time. Nothing like either other movie. If Hercules from the sandlot turned into the dog from the thing, I would die forever happy.

    The Rewatch? The Yes

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★½

    now we are getting somewhere! 

    I didn’t give a single fuck about these movies a month ago and today I got really upset when it showed the montage of Paul at the end.

    FuriousRewatch? Ye

  • Fast & Furious 6

    Fast & Furious 6

    ★★★

    This one was way less cool. Yeah I was excited for the tank part but it was just kinda meh. Needed more blood

    Furious rewatch? I might only watch this again if I’m doing another marathon.

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★½

    Now this I fuckin liked. Never thought I would but to keep myself from going mad I’m changing a lot of things. Uh that being said I’ve always loved stupid things that’s practical and just for entertainment with all physics out the window. This is finally that. yeah it’s still cars and hot women, which is the last thing I want to describe a movie I’m about to watch, but this time it fuckin worked. I don’t regret buying that and fuck yup dad for being a grumpy old fart who will never change his mind for the sake of entertainment 

    RewatchFive? Yes

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★½

    Aw man this ones not as crazy. Vin diesel elbowed his window instead of rolling it down to shoot somebody. That was pretty, cool. Gal gadot’s film debut. worse yet. And I even skipped the Tokyo one

    Fast and rewatchable? Meh. I need to watch it once more to get my moneys worth on this $8 bluray extended my edition. They had them all on sale and I said fuck it