Sort by

Evan has logged 51 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wide Awake

Wide Awake

1998
×
Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Passion

Passion

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★
Edit this entry  
20
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Devil

Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Entourage

Entourage

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crank

Crank

2006
×
★★
Edit this entry  
01
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry