Sort by

sophie has logged 327 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evita

Evita

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry